آموزش الفبا در خوشنویسی نستعلیق

 در مقالات

آموزش الفبا (گروه اول) در خوشنویسی نستعلیق

قلم گذاری

آموزش الفبا در خوشنویسی به چه صورت می باشد؟ در خوشنویسی نستعلیق، نگارش تمامی حروف و کلمات (مگر در موارد استثنایی) با قرار گرفتن پهنای نوک قلم در زاویه ای بین ۶۰ تا ۶۵ نسبت به خط افقی بر روی صفحه شروع می شود. به همین دلیل عادت دادن دست به این زاویه قلم گذاری، اولین گام در آموزش عملی نستعلیق است. برای انجام این حرکت، کافیست پهنای نوک قلم را در زاویه حدود ۶۳ بر روی صفحه قرار داده، بلافاصله برداریم، به طوری که فقط اثر پهنای نوک قلم بر روی صفحه نقش بندد. با یک بار مرکب برداری می توان چند بار این عمل را تکرار کرد .

آموزش الفبا در خوشنویسی

آموزش الفبا

نکته : در هنگام تمرین قلم گذاری باید دقت کرد که قلم بر روی کاغذ حرکت نکند ؛ زیرا قلم گذاری فقط به معنی ایجاد اثر پهنای نوک قلم است بر روی صفحهحرکت قلم گذاری را باید آنقدر تمرین کرد تا دست کاملا به انجام این حرکت عادت کند .

نقطه گذاری

آموزش الفبا در خوشنویسی و  نقطه گذاری درخوشنویسی . نقطه ، در خوشنویسی نستعلیق علاوه بر این که بخشی از برخی حروف را تشکیل می دهد، به عنوان واحد اندازه گیری حروف و کلمات در جهت رعایت قواعد کلی آنها به کار می رود. شکل کلی نقطه در نستعلیق مربعی است که گوشه های آن در بالا، پایین، چپ و راست قرار می گیرد. برای اجرای نقطه، قلم را بر روی صفحه قرار داده، همزمان در جهت راست و پایین حرکت می دهیم.

آموزش الفبا در خوشنویسی

نقطه گذاری در خوشنویسی

 

قبل از اینکه به آموزش شکل الف و نحوه اجرای آن در نستعلیق بپردازیم لازم است با خط زمینه و کاربرد آن در خوشنویسی آشنا شویم.

 

خط زمینه

خطی است افقی که جایگاه حروف و کلمات را در سطر مشخص می کند. این خط را ((خط کرسی)) و ((خط میزان)) و ((مسطر)) نیز می گویند.

 


خط زمینه

الف

آموزش الفبا در خوشنویسی 

«الف» در نستعلیق با یک حرکت قلم نوشته می شود و ارتفاع آن ۳ نقطه و ضخامت آن در حدود ۱/۲ تا ۱/۳پهنای قلم می باشد و قسمت انتهایی آن بر خط زمینه مماس است.

برای اجرای شکل «الف» ابتدا ۳ نقطه از خط زمینه به طرف بالا و به صورت عمودی در اول سطر قرار می دهیم به طوری که گوشه نقطه ها بر هم مماس باشند. این ۳ نقطه را نقطه های راهنمای «الف» می نامیم.

نکته: نقطه های راهنما، نقطه هایی هستند که برای رعایت اندازه های حروف و کلمات به هنگام تمرین در اول سطر قرار داده می شوند. و بعد از قرار دادن نقطه های راهنما، قلم را در ارتفاع ۳ نقطه با زاویه ۶۳ قرار داده، با حفظ زاویه به طرف پایین و در جهت عمودی حرکت می دهیم تا قسمت پایین نوک قلم با خط زمینه مماس شود. اگر زاویه قلم گذاری ما درست باشد پهنای «الف» خود به خود حدود و تا پهنای قلم خواهد بود.

نکته: قبل از تمرین عملی هر شکلی باید آن شکل را مورد مطالعه بصری قرار دهیم. منظور از مطالعه بصری، نگاه کردن همراه با دقت به شکل مورد نظر است به طوری که تمام جزییات آن از نظر زاویه ها، شکل، اندازه و مشخصات دیگر، به خوبی با عمل دیدن مورد مطالعه قرار گیرد و همراه با شکل کلی آن به خاطر سپرده شود. این عمل را در خوشنویسی اصطلاحا «مشق نظری» می گویند.

طرز نوشتن حرف الف در خوشنویسی

طرز نوشتن حرف الف در خوشنویسی

نحوه صحیح تمرین عملی

برای اینکه از تمرینات خود بهترین نتیجه را بگیریم و به روند کسب مهارت در خوشنویسی و خوش خطی که نوعی ایجاد هماهنگی میان چشم، ذهن و دست است، سرعت بیشتری ببخشیم، لازم است به ترتیب زیر عمل کنیم :

– ابتدا شکل را به دقت مورد مطالعه بصری قرار می دهیم. سپس در اول سطر، نقطه های راهنمای شکل مورد نظر را با رعایت جایگاه آن نسبت به خط زمینه نقطه گذاری می کنیم. آنگاه یک بار شکل را با توجه به نقطه های راهنما و خط زمینه و رعایت قواعد می نویسیم. (این شکل، الگوی ما برای تکرارهای بعدی خواهد بود) حال شکل را با توجه به الگوی اول به طور متوالی و بدون قرار دادن نقطه های راهنما تا آخر سطر تکرار می کنیم. در سطرهای بعدی نیز به این نحو عمل می کنیم .

آموزش الفبا در خوشنویسی

تمرین نوشتن حرف الف

 

لازم است هنرجویان عزیز این شیوه تمرین را در تمامی تمرینات عملی در مورد حروف و کلمات به کار گیرند.

هنرجویان و دوستان عزیز می توانند برای آموزش خط تحریری به لینک موجود مراجعه کرده و از تمرینات و آموزش ها بهره برده و یادگیری خود را تسریع کنند.

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (1 رای)
پست های توصیه شده
نمایش 2 دیدگاه
 • سید علی کاظمی یزدی
  پاسخ

  بی نهاست از زحمات گروه خوش خطی تشکر می کنم
  بنده اخیرا اپلیکیشن خوش خطی رو دانلود کردم و بسیار استفاده می برم ازش
  باز هم تشکر

  • خوش خطی آموزش خوشنویسی با خودکار
   پاسخ

   زنده باشین همه تلاش گروه ما ارائه آموزش های با کیفیت و کاربردی هست

یک نظر بدهید

ابزارهای خوشنویسیآموزش خوشنویسی