ابزارهای خوشنویسی و نحوه تهیه وسایل خوشنویسی

 در مقالات

آشنایی با ابزارهای خوشنویسی

ابزارهای خوشنویسی مورد نیاز کدامند؟ آیا شما هم اطلاع دقیقی از ابزارهای خوشنویسی ندارید؟ ما در این مقاله شما را با این وسایل آشنا میکنیم.با ما همراه باشید.

قلم نی

 مرغوبترین نوع قلم نی، به قلم دزفولی معروف است که در انتخاب آن باید به نکات ذیل توجه داشت :

رنگ پوست قلم، قهوه ای مایل به سرخ و رنگ گوشت داخل آن متمایل به رنگ سفید (بدون کجی و انحراف) و قطر آن در حدود قطر مداد باشد.

ابزار خوشنویسی

قلم نی دزفولی

مرکب

مرکب خوشنویسی در دو نوع خشک و مایع وجود دارد که امروزه بیشتر از مرکبهای مایع استفاده می شود. مرکیهای مایع در رنگهای مختلف در بازار موجود است. بهترین نوع آن مرگبی است که در عین پررنگی و غلظت، دارای کشش قابل قبولی باشد .

مرکب از ابزار خوشنویسی

مرکب

کاغذ

مناسبترین نوع کاغذ برای خوشنویسی، کاغذی است که دارای صافی متوسطی باشد. کاغذهای بسیار صاف و لغزنده یا زبر برای خوشنویسی مناسب نیستند. در برخی موارد به جای کاغذ از مواد دیگری مانند : چوب، مقوا، بوم و … استفاده می شود که در این موارد، باید قلم و مرکب مناسب هر کدام به کار گرفته شود.

کاغذ خوشنویسی

کاغذ

قلم تراش

 قلمتراش چاقوی مخصوصی است که برای تراشیدن قلم ساخته شده است و تیغه آن فرم و شکل خاصی دارد. جنس تیغه های قلم تراش باید از نوع فولاد خشک و سخت باشد.

ابزارهای خوشنویسی

قلمتراش

قطزن

وسیله ای است که به هنگام قط زدن نوک قلم، در زیر قلم قرار می گیرد. جنس قطزن باید نرمتر از تیغه قلم تراش باشد. موادی مانند : چوبهای سخت، شاخ و عاج حیوانات برای ساختن قطزن مناسب هستند. قسمت زیرین قطزن که روی میز قرار می گیرد باید کاملا تخت و قسمت بالایی آن که قلم بر روی آن قرار می گیرد، دارای قوسی مختصر باشد.

قط زدن نوک قلم

قطزن

قلم دان

قلم دان جعبه ای است که برای نگهداری قلمها از آن استفاده می شود. امروزه انواع کیفی آن هم در بازار موجود است.

قلمدان

قلمدان

زیر مشقی

زیرمشقی یا زیردستی وسیله ای است که در زیر صفحه قرار می گیرد تا هنگام نوشتن نوک قلم بهتر بر روی کاغذ قرار گرفته، به خوبی بر روی آن حرکت کند. زیر مشقی را می توان از چرم طبیعی صاف و نرم یا برخی چرمهای مصنوعی تهیه کرد. از چند لایه روزنامه هم می توان به عنوان زیر مشقی استفاده کرد.

زیردستی خوشنویسی

زیرمشقی

دوات

ظرف دهانه گشادی است که مرکب و لیقه داخل آن قرار داده می شود. جنس آن معمولا از شیشه، چینی یا پلاستیک است.

ابزارهای خوشنویسی

دوات

لیقه

نخ یا الیاف ابریشمی است که در داخل دوات قرار داده می شود. امروزه لیقه های آماده از جنس ابریشم طبیعی و مصنوعی در بازار موجود است.

ابزارهای خوشنویسی

لیقه

 

دوستان و هنرجویان و هنرمندان عزیزی که می خواهند به صورت آنلاین به تهیه و خرید وسایل خوشنویسی بپردازند می توانند به معتبرترین فروشگاه ابزار خوشنویسی قلمتراش مراجعه کرده و با خیال راحت تمامی وسایل مورد نیاز خوشنویسی را تهیه کنند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

خط و خوشنویسیآموزش الفبا در خوشنویسی