خط کرسی در خوشنویسی با خودکار

 در آموزش خط تحریری خودکاری, اصول زیبا نویسی خط تحریری

خط کرسی در خوشنویسی با خودکار

خط کرسی در خوشنویسی با خودکار موضو.عی است که هر هنر جو در ابتدای آموزش خوشنویسی باید یک پیش زمینه کلی از آن داشته باشد . در این مطلب  به خط کرسی در خط تحریری و موقعیت حروف بر روی خط کرسی میپردازیم. 

یک عامل مهم در زیبا و خوانا نویسی خط تحریری توجه به خط زمینه یا (کرسی) و استفاده صحیح از آن است. خط زمینه یا خط کرسی، خطی است افقی که محل قرار گرفتن حروف و کلمات را تعیین می کند و مسیر سطر را در صفحه مشخص می سازد.
در خط فارسی، مجموعه حروف بر اساس خط زمینه به دو دسته کلی تقسیم می شوند: 

الف: حروفی که کاملا بالای خط زمینه قرار می گیرند، شامل:

خط کرسی در خوشنویسی با خودکار

توجه به این نکته کاملا ضروری است که هرگاه حرف دیگری به ابتدای این حروف وصل شود، این حروف همچنان موقعیت خود را نسبت به خط زمینه حفظ می کنند، مگر در موارد خاصی که در بخش اتصالات به آن اشاره میشود.

خط کرسی در خوشنویسی با خودکار

ب: حروفی که قسمتی از آنها بالا و قسمتی دیگر از آنها زیر خط زمینه قرار می گیرند، شامل:

خط کرسی در خوشنویسی با خودکار

بطور کلی می توان گفت هیچ حرفی در خط فارسی تماما زیر خط زمینه نیست.

باید توجه داشت که حروف و کلمات در خط تحریری هر چقدر هم زیبا و با تناسب اجرا شوند اما در محل و جایگاه مناسب خود در کرسی قرار نگرفته باشند، جلوه چشم نوازی نخواهند داشت در عین حال اگر هر حرف در جای مناسب و هر کلمه با توجه به کرسی در سطر جاگذاری شود ، می توان گفت نیمی از اصول زیبا نویسی خط تحریری رعایت شده است.

بنابراین در تمریناتی که به منظور بهتر شدن خط تحریری انجام می پذیرد لازم است تا علاوه بر دقت در اجرای صحیح و با قاعده حروف به محل قرار گرفتن هر حرف و کلمه نسبت به خط زمینه نیز توجه داشت و بهتر است تک تک حروف را نیز هنگام تمرین در کاغذهای خط دار اجرا کرد و از تمرین در کاغذهای بدون خط کشی بخصوص در ابتدای کار پرهیز نمود.

برخی از مطالب سایت خوش خطی برگرفته از کتاب اصول زیبا نویسی خط تحریری برای همه میباشد این کتابب توسط حمید نیرومند تالیف و تحریر شده است.

 

خریدمجموعه آموزشی خوشنویسی با خودکار

پکیج ویژه خط تحریری نستعلیق

پکیج ویژه خط تحریری نستعلیق

مجموعه فوق شامل دو محصول بی نظیر و کامل در زمینه آموزش خط تحریری و خوشنویسی با خودکار می باشد، یکی مجموعه آموزش خط تحریری نستعلیق خوش خطی از استاد سجاد مهری که کاملترین و جامع ترین مجموعه مالتی مدیا در زمینه یادگیری و آموزش خوشنویسی با خودکار می باشد و شامل بیش از ۶/۵ ساعت فیلم آموزشی است، و دیگری کتاب دانشنامه آموزش خط تحریری از استاد سید مهدی محمودی که کاملترین کتاب مصور و رنگی در زمینه آموزش خط تحریری می باشد.

khoshkhati-telegram

پرداخت و دانلود

[box type=”success” align=”right” ] آموزش جامع خط تحریری و خوشنویسی با خودکار (دانلود کل مجموعه)

دانلود دوره مقدماتی مجموعه آموزش خط تحریری و خوشنویسی با خودکار

فرمت: تصویری + jpg قابل پخش بر روی موبایل، تبلت، کامپیوتر و دستگاه پلیر خانگی

حاوی بیش از ۳۸۰ دقیقه ( ۶ ساعت و ۲۰ دقیقه) فیلم آموزشی

۱٫۲۸ گیگابایت فایل آموزشی فقط بیست و نه هزارتومان!

290,000 ریال – خرید
[/box]
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

You have Successfully Subscribed!

چند توصیه مهم در خوشنویسیسرمشق خوشنویسی حرف الف