روانشناسی دست خط

 در مقالات

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که دست خط و امضاء شما نشان دهنده ی شخصیت شما است؟

پژوهشگران آمریکایی دریافته اند که صفان شخصیتی افراد از روی دست خط آن ها قابل تشخیص است، حتی بیماری هایی مثل فشار خون بالا و اسکیزوفرنی از روی نوع دست خط افراد قابل تشخیص است.

در فرآیند روانشناسی دست خط، شیوه ی نگارش حروف و کلمات که شامل اندازه ی حروف، فاصله ی بین کلمات، شیوه ی ارتباط بین دو یا چند حرف مختلف، میزان فشار برای نگارش، بررسی شده و ویژگی های روانی حتی فیزیکی تا حدود زیادی مشخص می شود.

 

روانشناسی دست خط

 

اندازه حروف و فاصله بین کلمات

افرادی که حروف را به صورت ریز می نویسند دارای شخصیت درونگرا، خجالتی،دقیق و محافظه کار هستند اما برعکس کسانی که حروف را به صورت درشت می نویسند افراد عاشق و برونگرا هستند که می خواهند مورد توجه دیگران قرار بگیرند. اما افرادی که حروف را در سایز متوسط می نویسند دارای شخصیت متعادل و سازگار هستند.

افرادی که بین کلمات فاصله ی زیادی می گذارند از آزادی خود لذت می برند و از محصور شدن بیزار هستند اما برعکس افرادی که کلمات را به هم چسبیده  و بدون فاصله می نویسند از مورد حمایت دیگران قرار گرفتن لذت می برند و از تنهایی بیزارند و تا حدودی فضول هستند و در کار دیگران سرک می کشند.

محل قرار دادن نقطه هر حرف

قرار دادن نقطه هر حرف نیز ارتباط دست خط با شخصیت فرد را نشان می دهد.قرار دادن نقطه در بالای حرف نشانگر تخیل بالا و بلند پروازانه فرد است و قرار دادن نقطه در پایین و نزدیک به پایه حرف نشان دهنده ی شخصیت سازمان یافته و همدلانه فرد است.قرار دادن نقطه در سمت راست نشان دهنده ی شخصیت ببچه گانه فرد است و قرار دادن نقطه در سمت چپ نشان دهنده ی تعلل در کار و تاخیر است.

میزان فشار بر قلم در حین نوشتن

در تحلیل روانشناسی دست خط افرادی که در هنگام نوشتن فشار زیادی بر قلم وارد می کنند و کلمات را به صورت ضخیم و پر رنگ می نویسند دارای شخصیت جدی و متعهد هستن اما به انتقاد اهمیت نمی دهند و برعکس افرادی که در هنگام نوشتن فشار کمی بر قلم وارد می کنند افراد کم انرژی هستند اما از حس همدلی بالایی برخور دارند.

سرعت نگارش

سرعت آهسته در هنگام نگارش مختص به افراد متکی به خود و سازمان یافته است اما افرادی که نگارش سریع دارندکسانی هستند که از هدر دادن وقت بیزار اند و افرادی بی حوصله هستند.

در روانشناسی دست خط و امضا تغییرات چشمگیر در دست خط فرد در یک متن نیز دروغگویی فرد را نشان می دهد.

پی بردن به وضعیت سلامتی از روی تحلیل روانشناسی دست خط

افرادی که مبتلا به فشار خون هستند در هنگام نوشتن فشار زیادی بر قلم وارد می کنند و نوشته های آن ها بسیار پر رنگ است و یا از انرژی بالایی برخوردار هستند.

دست خط افراد مبلا یه بیماری اسکیزوفرنی به چپ و راست منحرف می شود،همچنین یکی از اولین علایم بروز آلزایمر خط بسیار ریز و تنگ موسوم به micrographia است.

روانشناسی دست خط و امضاء

افرادی که امضاء پیچیده و ناخوانا دارند اغلب دارای شخصیت های مرموز و پنهان و نسبتا غیر قابل درک هستند و برعکس افرادی که امضاء ساده و خوانا دارند نشان دهنده ی میزان رضایتمندی و عدم تظاهر فرد است.

امضا

اگر به دنبال راهی برای خوش خط شدن می گردید نرم افزار آموزش خوش خطی خط خودکاری و خوشنویسی با خودکار را تهیه کنید و ۷ ساعته خوش خط شوید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (1 رای)
نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

آموزش خوشنویسی الفبابدخطی