عوامل موثر بر بدخطی دانش آموزان

 در مقالات

خوش خطی یک امر ذاتی است یا اکتسابی؟

بسیاری از افراد برا این باوراند که خوش خطی یا بد خطی افراد مربوط به عوامل ژنتیکی و ارثی است و از والدین به فرزندان به ارث می رسد و آموزش و یادگیری آن را غیر ممکن می دانند اما این تفکر تا حدودی اشتباه است،باید دانست که داشتن خط سالم و خوش، بیش از آن که محتاج پتانسیل ذاتی باشد مرهون پیروی از اسلوب صحیح و البته تمرین و ممارست است.

سال هاست که در کشور ما آموزش خط تحریری از ابتدای آموزش ابتدایی به دانش اموزان آموزش داده می شود و با وجود هزینه های زیادی که برای آموزش و تهیه ابزار خوش خطی برای کودکان خانواده ها متقبل می شوند اما باز هم در دبیرستان می بینیم که بسیاری از دانش آموزان دچار ضعف و بدخطی هستند و آن را در مدارج علمی بالا و وقتی که وارد دانشگاه و محیط کار می شوند با خود به سوغات می برند.

 

عوامل موثر بر بدخطی دانش آموزان

_ عدم توجه کافی در هنگام نوشتن، اضطراب و استرس، نگرانی و نوشتن اعتماد به نفس از جمله مواردی هستند که سبب بدخطی دانش آموزان ابتدایی می شود.

_ اگر دانش آموز با حجم زیاد تکالیف مواجه شود مجبور به تند نویسی می شود و انگیزه ای به زیبا نویسی پیدا نمی کند.

_ اگر در مدرسه معلم به زیبا نویسی،آموزش خط تحریری و استفاده از خط نستعلیق توجه نداشته باشد و  یا اینکه به نوشته های دانش آجدی نگرفتنموز واکنش منفی و نامناسب بدهد سبب تضعیف روحیه دانش آموز و بد خطی او می شود.

_ توجه نکردن به یادگیری خط از طرف خانواده و مدرسه و نبودن مراقبت های لازم،آشنا نبودن با روش ها و راهکار های خوشنویسی و اجرا نکردن تمرین های مناسب و کافی سبب بد خطی کلاس اولی ها و سایر دانش آموزان در پایه های مختلف می شود.

_ همچنین اگر والدین بد خط باشند و سرمشق های نامناسبی به کودک بدهند،کودک از والدین بد خط خود الگو برداری می کند و این تاثیر بدی در خط کودک می گذارد.

_ وجود بعضی نارسایی ها مثل اختلالاتی در عملکرد دست و انگشتان باعث می شود که کودک در نوشتن مشکل پیدا کند. معلولیت های جسمانی و ضایعاتی که در سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز یا طناب نخاعی به وجود می آید و صدمات وارده بر مغز باعث اختلال در نوشتن می شود. این صدمات ممکن است آن قدر خفیف باشد که نتوان تاثیر آن را بر رفتار و شخصیت کودک تشخیص داد و یا آنقدر شدید باشد که فعالیت کودک را به میزان زیادی کاهش دهد.

_ همچنین از دیگر عوامل موثر در بدخطی اشکال در وضعیت قرار گرفتن کاغذ است، وضعیت نامناسب کاغذ نسبت به بدن نیز از صحیح نوشتن جلوگیری می کند. برخی از دانش آموزان در هنگام نوشتن سر خود را به کاغذ می چسبانند ، گروهی دیگر دفترچه را به حالت زاویه دار و کج می گذارند که همه ی این ها سبب بد خطی می شود.

عوامل موثر بر بدخطی دانش اموزان

معرفی محصول ویژه

پکیج ویزه خط تحریری نستعلیق

پکیج ویژه خط تحریری نستعلیق

اگر از خط بد خود یا فرزندتان رنج می برید و یا به خاطر موقعیت شغلی خود به دنبال راهی برای بهتر شدن خط خود می گردید مجموعه فوق شامل دو محصول منحصر به فرد و کامل در زمینه آموزش خط تحریری و خوشنویسی با خودکار می باشد، یکی مجموعه آموزش خط تحریری نستعلیق خوش خطی از استاد سجاد مهری که کاملترین و جامع ترین مجموعه مالتی مدیا در زمینه یادگیری و آموزش خوشنویسی با خودکار می باشد و شامل بیش از ۶/۵ ساعت فیم آموزشی است، و دیگری کتاب دانشنامه آموزش خط تحریری از استاد سید مهدی محمودی که بهترین و جامع ترین کتاب مصور و رنگی در زمینه آموزش خط تحریری می باشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

روانشناسی دست خطجعل دست خط