نوشتن نامه دوستانه_بخش اول

 در مقالات

طرز نوشتن نامه دوستانه

نگارش نامه های دوستانه در ابتدا ممکن است خیلی ساده بنظر برسد اما در واقع نوشتن نامه های دوستانه هم مثل نامه های اداری نیازمند رعایت کردن اصول خاصی است، در مقاله ای تحت عنوان چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم تمام این اصول را به صورت مجزا توضیح داده ایم.

نامه دوستانه

نمونه نامه دوستانه

برای خواهری که در شهرستان درس می خواند

به نام خدا

تاریخ…………………………..

خواهر عزیزم

سلام عرض می کنم، مدتی است که از شما نامه دریافت نکرده ام بسیار نگران هستم خواهشمندم پاسخ این نامه را هر چه زودتر بفرست تا از نگرانی بیرون آیم.

خواهر جان، میدانم درسهای دانشکده بسیار مشکل است و فرصت پیدا نمی کنی نامه بنویسی حق با شماست. ولی ما هم حق داریم از دوریت بسیار رنج می بریم. امیدوارم روزی برسد که دوره دانشکده را با افتخار و سربلندی به پایان برسانی و پیش ما برگردی و دیده ما را روشن نمایی.

خواهر عزیزم، دوستانت بسیار مشتاق دیدارت هستند و اگر ممکن است چند روزی مرخصی بگیر و پیش ما بیا تا دیداری تازه کنیم سعادت و سلامت تو آرزوی ماست سلام گرم پدر و مادرت را بپذیر. دعای خیر آنها همیشه بدرقه راه توست.

نشانی……                                                                                                                       برادرت………….  

نمونه نامه دوستانه

نامه فرزند به پدر

به نام خدا

تاریخ………………………….

پدرارجمندم سلام عرض میکنم. خوشبختی و تندرستی شما را از ایزد یکتا خواهانم. از دریافت نامه شما بسیار خوشحال شدم و از اینکه مرا به علت تأخیر در نوشتن نامه سرزنش کرده اید بسیار شرمنده گشتم. پدرجان با بزرگواری خود مرا عفو بفرمایید ولی باید به من هم حق بدهید که هم کار میکنم و هم درس می خوانم و اصلا فرصت برایم باقی نمانده است و از امروز سعی می کنم هر وقت فرصتی مناسب پیدا کنم نامه برایتان بنویسم.

پدر عزیزم! هفته پیش پاسخ امتحانات میان ترم را دریافت کردم. از اینکه نتیجه و ثمره تلاش و کوشش شبانه روزی خود را مشاهده کردم خوشحال شدم و میخواستم شما را نیز در این شادی شریک گردانم. می دانم که دعای خیر شما نقش اساسی در پیشرفتهای من داشته است. امیدوارم که مرا از دعای خویش بی نصیب نگردانید. لطفا به مادر عزیزتر از جانم سلام برسانید. و از روی خواهرم فاطمه نیز ببوسید.

دوستدار شما….

نمونه طرز نوشتن نامه دوستانه

نامه زنی به همسرش_تقاضای هزینه های زمستانی

به نام خدا

تاریخ ……………………

همسر مهربانم

سلام گرم مرابپذیر، بچه ها سلام می رسانند، امیدوارم در غربت حالت خوب باشد و ناراحتی و بیماری نداشته باشی.

باری، در حدود یک ماه است که نامه نفرستاده ای، همه نگران هستیم خواهش می کنم وقتی که این نامه را دریافت کردی فورا پاسخ نامه را بفرست تا از نگرانی بیرون آییم. با پولی که می فرستادی زندگی را گذرانده ایم ولی چون زمستان نزدیک است و بچه ها لباس و کفش می خواهند لطفا این ماه مبلغ بیشتری بفرست تا آنچه احتیاج است برای آنان تهیه کنم. مهرزاد مرتب از من می پرسد که بابا کی می آید؟ و بی تابی می کند. اگر فرصت کردی چند روز از کارفرمای خود مرخصی بگیر و به خانه و کاشانه خود برگرد تا دیداری تازه کنیم مهرداد و مهرنوش خوب درس می خوانند و نمره های خوب میگیرند امیدوارم در آینده برای خودشان کسی بشوند.

همسر عزیزم، اصلا در مورد بچه ها نگران نباش، مراقب آنها هستم .خیلی دلم میخواهد مواظب خودباشی دیگر عرضی ندارم سلامت باشید.

همسر وفادارت: نرگس 

نشانی…………..

یاد آوری: نویسنده این نامه در نهضت سواد آموزی سه سال درس خوانده است.

نمونه نامه خویشاوندی

نامه ای به پسرعمو یا پسردایی_امر به معروف و نهی از منکر

به نام خدا

تاریخ…………………..

پسر عمو /پسردایی عزیزم

سلام و درود مرا بپذیر. با پوزش فراوان می خواهم چند کلمه ای با تو سخن بگویم که امید است مفید افتد. در این مسافرت …………….. که با هم بودیم، در خواندن نماز که ستون دین است کاهلی می کردی و حرفهایی میزدی که بوی بی اعتقادی به مشام می رسید.

اینک با معذرت خواهی فراوان از تو می خواهم لحظه ای با نفس خویش خلوت کنی و با تفکر در دستورات دین جویای حقیقت باشی و اگر در این راه به نتیجه نرسیدی از دانشمندان دین بپرسی و کمک بگیری و پس از آن بین نتیجه بحثها چه می شود؟ آیا دستورات دین را خرافات می بینی و یا اینکه آنها را مطابق عقل و منطق و علوم می یابی؟

من اطمینان کامل دارم که اگر تو این روش را پیش بگیری و خود در اصول و فروع دین تحقیق کنی و با بزرگان دین بحث کنی با بینش کامل، به خدا اعتقاد قلبی پیدا می کنی گرچه پدر و مادر تو از راه تقلید از دیگران متدین شده باشند.

ارادتمند تو………

پاسخ نامه

به نام خدا

تاریخ……..

پسرعمو/پسر دایی گرامیم

سلام عرض می کنم.نامه پر مهر و محبت شما را خواندم و تحت تاثیر نامه تان قرار گرفتم و قصدم بر آن شد که هیچ وقت نماز را ترک نکنم و به روز رستاخیز سخت معتقد باشم زیرا که از پدر مرحومم شنیده ام که می فرمود: در آن روز به کارهای بد کیفر می دهند.

من از شما بی اندازه سپاسگزارم که مرا از گمراهی نجات دادید و در سعادت و خوشبختی را به رویم گشادید. خواهشمند است در نامه های بعدی کتابهایی که در این زمینه مفید است و اصول و فروع دین را به طور ساده می آموزد،معرفی کنید. از شما بسیار متشکرم.به تمام اهل منزل سلام برسانید.

ارادتمند شما…..

یکی از اصول نوشتن نامه، زیبا و خوش خط بودن آن است می توانید با دانلود اپلیکیشن خوش خطی به صورت رایگان خط تان را در ۷ ساعت یادگیری بسیار زیبا کنید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

error: Content is protected !!

Notice: Undefined index: prnt_scr_msg in /home/khoshkhat/domains/khosh-khati.ir/public_html/wp-content/plugins/wp-content-copy-protector/preventer-index.php on line 171
چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم؟نامه دوستانه بخش2