چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم؟

 در مقالات

نامه های دوستانه در مقابل نامه های اداری قرار دارند و برعکس نامه های اداری لازم نیست صریح و کوتاه باشند.ما طرز نگارش نامه های رسمی و اداری را در مقاله چگونه یک نامه اداری بنویسیم برای شما قرار داده ایم که در صورت نیاز می توانید با کلیک کردن آن را مطالعه کنید.

نامه های دوستانه صریح و بی تکلف و برای بیان عواطف، احساسات و حرف های خصوصی نوشته می شوند. مهم ترین ویژگی نامه های دوستانه تقلیدی نبودن آن هاست و لحن صمیمی و خودمانی شان.

نامه دوستانه

چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم؟

۱) برای نوشتن نامه دوستانه از کاغذ مناسب استفاده کنید. هم چنین برای ارسال نامه یک پاکت زیبا و شکیل تهیه کنید.

۲) نامه را با سخنان لطیف و شادی بخش آغاز کنید حتی اگر نامه شما برای گله و بیان ناراحتی است در ابتدای نامه حال مخاطب خود را بپرسید.

۳) نامه را مرتب، خوانا و تمیز بنویسید. اگر دستتان می لرزد و ممکن است نامه شما خوانا نباشد می توانید نامه خود را تایپ کنید که در این صورت باید از فونتی غیر از فونت پیش فرض استفاده کنید و بهتراست اندازه ی قلم شما ۱۴ باشد صفحهکاغذ را یک نفس پر نکنید و پس از نوشتن چند سط با فشردن کلید ENTER متن را پاراگراف بندی کنید، این کار سبب زیبایی نامه شما می شود هم چنین باعث می شود مخاطب شما در هنگام خواندن نامه کسل نشود. متن خود را به صورت تک رو پرینت بگیرید. به عبارتی بهتر است که پشت و روی کاغذ را پر نکنید. اما ما به شما توصیه می کنیم که نامه را با دست خط خودبنویسید این کار در مورد نامه های دوستانه سبب می شود که مخاطب دست خط منحصر به فرد شما را داشته باشد و این بسیار لذت بخش است.

اگر مدت هاست به دنبال محصولی می گردید که دست خط خود را در زمان بسیار کوتاه زیبا کنید و بتوانید نامه هایی بسیار زیبا و خوش خط بنویسید، ما به شما توصیه می کنیم پکیج آموزش خوشنویسی با خودکار استاد سجاد مهری را تهیه کنید. برای اطلاعات بیش تر فقط کافی است کلیک کنید.

۴) نامه را ساده، بی تکلف و عاری از هرگونه پیرایه و مبالغه بنویسید. هم چنین از جنبه های مثبت بیش تر گفت و گو کنید.

۵) توجه داشته باشید که احساسات و تمالیات مخاطب نیز مورد احترام و تذکر قرار بگیرد نه این که تنها شامل آرزو ها و اخبار نویسنده باشد. از سلامت، وضع شغل، احوال فرد و خانواده اش و این قبیل مطالب پرسش شود بدون اینکه جنبه کنجکاوی داشته باشد.

۶) دقت داشته باشید که نامه یک سند است پس در نگارش آن دقت کنید و از شتاب زدگی و سرسری نوشتن نامه خودداری کنید زیرا ممکن است این نامه بعداً به ضرر شما تمام شود.

اگر جواب نامه ای را از سر عصبانیت یا ناراحتی می دهید آن نامه را یک یا دو روز پس از رسیدن نامه مخاطبتان ارسال کنید زیرا ممکن است پس از فروکش شدن عصبانیت شما از نوشتن نامه پشیمان شوید و حتی جواب نامه را ارسال نکنید.

۷)موضوعات نامه را طبقه بندی کنید و همچنین هر موضوعی را شروع میکنید به پایان برسانید و سپس به سراغ موضوع دیگری بروید. اگر نامه شما بهم ریخته باشد و مخاطبتان از شما ناراحت باشد باعث برانگیختگی خشم او می شود پس سعی کنید که نامه های خود را یکپارچه و منظم بنویسید این کار کمک می کند که نامه ی شما راحت تر خوانده شود و مخاطب حس بهتری داشته باشد.

نمونه طرز نوشتن نامه دوستانه

نامه فرزند به پدر _در مورد ماموریت اداری

به نام خدا

تاریخ…………………….

پدر ارجمندم سلام گرم مرا از دور بپذیر. همه ما از دوری شما رنج می بریم امیدواریم این چند ماه مأموریت تمام شود به خانه و کاشانه خود برگردید و دیده ما را با حضور خود روشن نمایید.

پدر جان، سه ماه قبل که به مرخصی آمده بودید برنامه درسی برای من تنظیم کردید آن برنامه را بطور منظم اجرا کردم و در امتحانات ثلث اول با معدل ۱۸/۲۵ قبول شدم خواستم بدین وسیله شما را با خبر سازم و بدانید که فرزند شما غیر از درس خواندن و کسب معرفت فکری ندارد. دوست دارد که همیشه گوش به فرمان شما باشد و هر چه دستور دهید بطور کامل انجام دهد زیرا می داند که خداوند در قرآن کریم فرموده است: (به پدر و مادر خود نیکی کنید.) مادر سلام مخصوصی دارند احمد کوچولو دست شما را می بوسد سعادت و سلامت شما را از درگاه باریتعالی خواستارم.

فرزند شما….

نمونه نامه دوستانه

پاسخ نامه

به نام خدا

تاریخ…………

فرزند عزیزم

 بعد از سلام، امیدوارم، تندرست باشید. فرزندم، نامه پر مهر و محبت تو را خواندم و از مضمون نامه با خبرگشتم. از اینکه نوشته بودی با معدل ۱۸/۲۵ در امتحانات ثلث اول قبول شده ای خرسند شدم و بسیار خوشحالم که اندرزهای پدر و مادرت را آویزه گوشت کردی. اطمینان داشته باش که با این روش، هم در دنیا و هم در آخرت پیش خدا روسفید خواهی شد. باز هم تکرار می کنم که فرزندم، از تحصیل علم و دانش غافل مباش زیرا آینده هر کسی در کودکی و نوجوانی رقم زده می شود. در سایه زحمات خود و توجهات ایزد یکتا به هدف خویش که شغل پزشکی است خواهی رسید و در آینده نزدیک خدمتگزار مردم خواهی شد و تمام دوستان و خویشان به تو افتخار خواهند کرد.

کتاب قابوسنامه را که خواسته بودی به وسیله پست سفارشی به شماره و تاریخ۸۱۹۲۲/۲۰۴-۹۸/۱۰/۰۶ تبریز شعبه فردوسی فرستادم از رسیدن آن، پدرت را با خبرساز.

تعطیلات دهه فجر نزدیک است ان شاء الله به زودی همدیگر را خواهیم دید به مادر عزیزت سلام بر سان و از روی احمد ببوس.

به امید دیدار، پدرت……..

نمونه نوشتن نامه دوستانه

نامه برای پدری که به جبهه جنگ رفته است

به نام خدا

تاریخ……………………………….

پدرجان

سلامٌ علیکم امیدوارم که حالتان خوب باشد، محکم و استوار در صفهای آهنین نبرد در برابر دژخیمان تجاوزگر ایستاده باشید و با تمام قدرت خویش در راه خدا به جهاد بپردازید و وعده های خداوند متعال را به خود نزدیک کنید. مادر نیز سلام می رساند و امیدوارند که سالم و سعادتمند باشید.

پدرجان، من نیز چون شما به جنگ رفته ام اما نه جنگ با تفنگ و گلوله بلکه جنگ، با سلاح قلم و آگاهی در برابر ظلمت و گمراهی. آری، من در سنگر مدرسه تلاش می کنم تابتوانم وظیفه خویش را که همان درس خواندن است به خوبی انجام دهم. پدرجان چند روز پیش کارنامه ثلث اولم را گرفتم و با معدل بالا شاگرد ممتاز دبستان شدم.

پدر جان می دانم بسیاری از شبها را نمی خوابید و به پاسداری از میهن اسلامی مشغول هستید معلم دینی ما میگفت هر چشمی که برای پاسداری از ملت اسلامی بیداری کشد در روز قیامت که بسیاری از دیده ها گریان است، گریان نمی شود.

پدر ارجمندم امیدوارم با پیروزی و سربلندی به پیش ما برگردید. من و مادر برای رسیدن آن روز دعا می کنیم و امیدواریم که چنین روزی به زودی فرارسد.ان شاء الله…

نشانی……………………………………………………………….                                                        فرزندت………..

نمونه نوشتن نامه دوستانه

نامه ای به مادر در مورد محبت

به نام خدا

تاریخ………..

مادر عزیزم

سلام و درود مرا بپذیر….

مادر جان، چند روز پیش رفتار شما را در مورد خواهرم دیدم و بسیار ناراحت شدم. زیرا دختران در سن بلوغ بسیار زودرنج هستند و احساس شخصیت می کنند و به محبت خانواده بیشتر نیاز دارند و اگر خدای ناخواسته کمبود محبت داشته باشند برای جبران این خلاء به دیگران رو می آورند و اگر انسان پست و فرومایه ای در مسیر زندگی آنان قرار گیرد مشکلاتی بس ناگوار پیش می آید که جبران آن مشکل است.

شاعر در این مورد چنین می فرماید:

یارب چه چشمه ای است محبت که من                            از آن یک قطره نوشیدم و دریا گریستم

ما آدمیان، تنها به وجود عاطفه و احساس زنده ایم، در هر دلی که خداوند نور محبت را بتاباند هرگز یأس و ناامیدی و آلودگی و غم وارد نمی شود و در هر مغزی که اثری از محبت باشد احساسات پاک و فکر روشن آشکار می شود. پروانه ها با پرستش محبت جان خود را در راه شمع سوزان فدا می کنند. ای مادر خوبیها بالهای زیبا و لطیف خود را سایبان قلب شکسته و روح خسته ماکن تشنه محبت تو هستیم بر ما لطفی کن و تخم صفا و وفا را در زمین دل ما بکار و با مهر خویش آن را آبیاری کن. 

فرزند تو……..

نمونه نامه دوستانه

مادری برای عمل جراحی از روستای….به تهران عزیمت کرده است.

به نام خدا

تاریخ……………………………

مادرارجمندم

سلام علیکم، امیدوارم که بعد از عمل جراحی حالتان بهتر شده باشد و اگر از حال ما جویا شوید به حمد و شکر خداوند بزرگ خوب است و جای نگرانی نیست فقط جای شما بین ما خالی است که امیدوارم «خالی نباشد»، و از خدا میخواهم که این دوری و جدایی به زودی به پایان رسد و شما را با سلامت و تندرستی بین جمع خود ببینم.

مادرجان، از وضع تحصیلی مانگران نباشید. من و نرگس با نظم و انضباط خاصی طبق برنامه تنظیمی شما درس می خوانیم و در امتحانات نمره های خوبی گرفته ایم . عموی عزیزم نیز هر وقت فرصت پیدا می کند به دبستان سر می زند و از وضع تحصیلی ما جویا می شود.

مادر عزیزم، می خواهم مژده ای بدهم و شما را خوشحال کنم. کوچه ما گازگشی شده است چند روز قبل با نظارت عمو، لوله کشی خانه مانیز تمام شده است و امسال، زمستان هیچ گونه نگرانی از سرما نداریم.

مادر، لطفا چند کلمه از وضع تندرستی خود برای ما بنویسید. تمام فامیل به ویژه عمو و خواهرم و خاله مریم سلام مخصوص دارند به امید دیدار.

فرزند تو ………….

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

error: Content is protected !!

Notice: Undefined index: prnt_scr_msg in /home/khoshkhat/domains/khosh-khati.ir/public_html/wp-content/plugins/wp-content-copy-protector/preventer-index.php on line 171
نامه اداره به اداره