×
خانه » آموزش اینترنتی خوشنویسی خط تحریری » آموزش خط به کلاس اولی ها آموزش تحریر حرف ف ق
04 مارس 2018

آموزش خط به کلاس اولی ها آموزش تحریر حرف ف ق

آموزش خط به کلاس اولی ها آموزش تحریر حرف ف ق

در آموزش خط به کلاس اولی ها ابتدا به تمریناتی برای بهبود دستخط و نوشتن کودکان میپردازیم و سپس به سراغ ادامه آموزش خوشنویسی تحریر حروف میپردازیم

تمریناتی برای بهبود دستخط و نوشتن کودکان

همیشه در انجام هر کاری مقدماتی لازم است . در آموزش خوشنویسی نیز ابتدا باید تمرین هایی به دانش آموزان داد تا آنها بتوانند با تمرکز خطوط صاف و بدون ناهمواری تحریر کنند بعد از انجام این تمرینات مشغول به آموزش خوشنویسی به کودکان شوید.

تمریناتی که در این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد به هماهنگی چشم و دست کودک شما کمک خواهد کرد و در نتیجه منجر به بهبودی دستخط کودک شما خواهد شد.

۱) بر روی یک کاغذ سفید خطوط مورب ، موازی را به صورت مستقیم ، شکسته و یا منحنی رسم کنید، حال از دانش آموزان خود بخواهید با مداد خط های در بین خطوط ترسیم کنند بدون آنکه خط های آنها با خط های شما برخودرد داشته باشد. 

در ابتدا ممکن است این کار برای دانش آموز و یا کودک شما سخت باشد و بعد از گذشت زمان و تمرینات پی در پی خواهید دید که کودک شما به خوبی خطوطی را ترسیم خواهد کرد بدون این که با خط های شما بر خوردی داشته باشد.

۲)برخی از دانش آموزان نمیتوانند مداد را به خوبی در دست بگیرند پس باید سعی کنیم روش درست گرفتن مداد را به آنها آموزش دهیم . شاید برای کودکان کمی سخت باشد که حروف را به صورت ریز و در اندازه واقعی تحریر کنند پس در ابتدای آموزش ها تحریر حروف را با کچ  بر روی تخته سیاه و یا با ماژیک بر روی تخته وایت برد شروع کنید و سپس به سراغ مداد و کاغذ بروید.

۳) برخی از کودکان به خاطر ضعیف بودن انگشت هایشان نمیتوانند به خوبی مداد را در دست بگیرند و یا بعد از نوشتن چندین سرمشق انشگت هایشان خسته شده و از تمرینات سر باز میزنند. در این موارد ابتدا باید به انجام دادن تمریناتی برای قوی کردن انگشت های آنها بپردازیم و سپس از آنها بخواهیم سرمشق ها را تمرین کنند.

فشار دادن توپ ، ورز دادن خمیر بازی و پرتاب توپ در سبد و یا حلقه بسکتبال تمریناتی است که دستان فرزند شما را قوی کرده و او را برای تحریر سرمشق ها آماده میکند.

سعی کنید تمرینات را به چشم بازی ببینید و با ذوق و شوق فراوان از کودک بخواهید تمرینات را انجام بدهد. اگر کودک شما نتوانست برخی از تمرینات را انجام بدهد هرگز او را سرزنش نکنید.بلکه او را تشویق کنید تا ترغیب شده و دوباره به تمرینات بپردازد.

۴)قلاب ماهیگیری نیز میتواند تمرینی برای هماهنگی چشم ها و دستان فرزند شما باشد . سعی کنید با یک قطعه چوب و یک نخ و یک آهنربا قلاب ماهیگیری درست کنید. سپس با مقوا ماهی ها و جانوران دریایی را درست کرده یک سنجاق به آنها متصل کنید . اکنون وقت آن رسیده که تمرین را شروع کنید. جانوان کاغذی را در ظرفی همانند آکواریم قرار داده  از کودک بخواهید با رعایت فاصله به ماهیگیری بپردازد این کا رهب هماهنگی چشم و دست او کمک میکند.

۵) با یک تکه چوب برداشته و از کودک خود بخواهید با دقت تمام میخ ها را بر روی چوب بکوبد و یا روزنامه ها و کاغذ های باطله را به کودک بدهید و از او بخواهید که کاغذ ها را مچاله کرده و توپ های کاغذی درست کند سپس با کاغذ های مچاله مجسمه های کاغذی و شکل های حجم دارد بسازد این کار هم به خلاقیت و هم به هماهنگی چشم و شدت کودک شما کمک خواهد کرد.

۶) اشکال هندسی ساده بر روی کاغذ بکشید اکنون از کودک خود بخواهید با قیچی شکل های هندسی را دور بری کنند.

۷) انجام بازی هایی که چشم و دست کودک شما را هماهنگ میکند.

بازی های بسیاری وجود دارد که به هماهنگی چشم و دست کودک شما کمک خواهد کرد مانند:بازی با توپ و راکت، تیراندازی با تفنگ پلاستیکی، پیچاندن نخ دور قرقره ،بازی پینگ پنگ ،تیله بازی ، گرفتن و پرتاب کردن توپ ، بازی یک قل دو قل ، خمیر بازی و گل رس، طناب بازی پریدن از روی طناب، کشیدن ماشین با نخ از بین موانع، انداختن حلقه های پلاستیکی دور چوب عمودی، بازی فوتبال دستی، انداختن لوبیا یا نخود داخل ظرف، حمل استکان پر اب به شکلی که هنگام راه رفتن اب ان نریزد،استفاده از توپ چسبناک به سوی هدف معین برای دانش اموزان کوچک تر و استفاده از دارت برای سنین بالاتر، پرتاب اشیا به طرف هدف معین یا گرفتن اشیا متحرک در فضا،ریختن اب درون لیوان که به تدریج فاصله لیوان و پارچ تا فاصله معین و نه چندان زیاد افزوده شود. 

این بازی های به تقویت تمرکز، دقت و هماهنگی چشم و دست کودک شما کمک خواهد کرد

۸) برخی از کودکان به خاطر انگشتان بسیار ظریفی که دارند نمیتوانند مداد را به خوبی در ست بگیرند در این موارد توصیه میشود برای کودک از مداد های با قطر کمتر تهیه شود.

۹) حروف را در اندازه های درشت برای کودک تحریر کنید و از کودک خود بخواهید با مداد حروف را پر رنگ کند. و میتوانید با تکنیک سوزن زنی از کودک بخواهید. دور تا دور حرف را سوزن زده و حرف را از کاغذ جدا کند.

۱۰) حروف را در اندازه های درشت و تو خالی تحریر کنید و از کودک بخواهید آنها را با مداد رن ، آبرنگ و یا گواش رنگ آمیزی کند.

۱۲) حروف را به صورت بزرگ و با ماژیک بر روی برگه بنویسید و از کودک بخواهید حروف را با قیچی از کاغذ جدا کند.

۱۳بازی با خاک یکی از آم بخش ترین بازی هایی است که میتوان به کودکان توصیه کرد. کمنی خاک رس تمیز را داخل سینی و یا در حیاط خود قرار دهید و از کودک بخواهید حروف را با خاک رس تحریر کند.

قابل ذکر است لزومی ندارد کودک شما هم زمان تمام این تمرینات را انجام دهد. شما میتوانید باب سلیقه کودک خود برخی از تمرینات را انتخاب کرده و به وسیله این بازی ها  هماهنگی بین چشم و دست کودک خود را بوجود بیاوید.

آموزش تحریر حرف “ف” 

“ف” از حروف کشیده به شمار می رود.این حرف از ترکیب سر “واو” و “ب” به وجود می آید. فی دردواندازه ی کوچک (۴تا۶ نقطه) وبزرگ (۹تا ۱۱ نقطه) نوشته می شود.

آموزش خط به کلاس اولی ها آموزش تحریر حرف ف ق

سر “ف” بادوحرکت نوشته می شود. تحریرف باید به نحوی اجرا گردد که در پایان سر “ف” تو پر شود.

آموزش خط به کلاس اولی ها آموزش تحریر حرف ف ق

“ف” در رسم الخط اشکال مختلفی ندارد. همواره توپرنوشته می شود مگر زمانی که در وسط کلمه یا اتصال قرار بگیرد در این حالت توخالی نوشته می شود.

آموزش خط به کلاس اولی ها آموزش تحریر حرف ف ق

آموزش تحریر حرف “ق”

آموزش خط به کلاس اولی ها آموزش تحریر حرف ف ق

 “ق” ازدسته حروف مدور محسوب می شود که از ترکیب سر “واو” و “ن” به وجود می آید. نگارش آن در ابتدا یا وسط کلمه واتصال شبیه “ف” می باشد.

 

خوشنویسی با خودکار آموزش خط تحریری مقدماتی
دیدن نوشته

 

خریدمجموعه آموزشی خوشنویسی با خودکار

پکیج ویژه خط تحریری نستعلیق

پکیج ویژه خط تحریری نستعلیق

مجموعه فوق شامل دو محصول بی نظیر و کامل در زمینه آموزش خط تحریری و خوشنویسی با خودکار می باشد، یکی مجموعه آموزش خط تحریری نستعلیق خوش خطی از استاد سجاد مهری که کاملترین و جامع ترین مجموعه مالتی مدیا در زمینه یادگیری و آموزش خوشنویسی با خودکار می باشد و شامل بیش از ۶/۵ ساعت فیلم آموزشی است، و دیگری کتاب دانشنامه آموزش خط تحریری از استاد سید مهدی محمودی که کاملترین کتاب مصور و رنگی در زمینه آموزش خط تحریری می باشد.

khoshkhati-telegram

پرداخت و دانلود

[box type=”success” align=”right” ] آموزش جامع خط تحریری و خوشنویسی با خودکار (دانلود کل مجموعه)

دانلود دوره مقدماتی مجموعه آموزش خط تحریری و خوشنویسی با خودکار

فرمت: تصویری + jpg قابل پخش بر روی موبایل، تبلت، کامپیوتر و دستگاه پلیر خانگی

حاوی بیش از ۳۸۰ دقیقه ( ۶ ساعت و ۲۰ دقیقه) فیلم آموزشی

۱.۲۸ گیگابایت فایل آموزشی فقط بیست و نه هزارتومان!

[purchase_link id=”750″ style=”button” color=”green” text=”خرید”]

[/box]

 

سجاد مهری

مدرس خوشنویسی و نقاشی خط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *