×
خانه » مقالات » جعل دست خط ،مجازات جعل دست خط
03 ژانویه 2019

جعل دست خط ،مجازات جعل دست خط

جعل دست خط هم مانند جعل سند و جعل امضا از تخلف های قضایی به شمار می رود و مجازات جعل دست خط را از سوی مراکز قضایی در پی دارد. در این مقاله ما روش های تشخیص جعل از کپی،مجازات جعل دست خط و همه ی آن چیزی که مربوط به آنهاست را برای شما آورده ایم.

جعل دست خط ،مجازات جعل دست خط و روش تشخیص آن بیشتر در مراکز قضایی کاربرد دارد. تحلیل سند و دست خط می تواند قدمت خط، سن و جنس نویسنده را مشخص کند اما به هیچ وجه نمی تواند برای تشخیص هویت فرد  جاعل به کار برده شود زیرا تشخیص هویت از این راه غیر ممکن است.

جعل دست خط چیست؟

جعل به زبان ساده و عامیانه به این معناست که فرد نوشته یا امضایی به وجود آورد یا تغییر دهد که نوشته و امضای جدید برخلاف حقیقت باشد. یعنی فرد جاعل بخواهددروغی را را به جای حقیقت عرضه کنه و فرد را فریب دهد.

جعل دست خط شامل موارد زیر است:

 • ایجاد دست خط جعلی جدید
 • از بین بردن یا تغییر دادن واژه ها یا قسمتی از آن ها
 • اضافه کردن عبارت یا جمله ی جدید به نوشته ی اصلی
 • مخدوش یا از بین بردن قسمتی از نوشته اصلی
 • تغییر دادن مبلغ و تاریخ نوشته
 • به هم چسباندن دو نوشته جداگانه و ارائه دادن یک نوشته منفرد و پیوسته
 • ساختن مهر و امضای فرد
 • به کار بردن مهر فرد بدون اجازه آن فرد

مجازات جعل دست خط

مجازات جعل دست خط در ماده ی ۵۲۳ تا ۵۴۲ قانون مجازات اسلامی بیان شده است. این مجازات ها بر اساس نحوه ی جعل به دسته های گونانی تقسیم می شوند. در ادامه به برخی از مهم ترین های آن ها می پردازیم:

 •  در صورتی که جعل دست خط و نوشته یا سند بر اساس سوء استفاده از موقعیت و جایگاه ارکان دولتی و یا تقلید از مقامات تراز اول کشور باشد دارای مجازات های سنگین حبس و جزای نقدی خواهد بود.
 • در جعل دست خط که برای معافیت پزشکی از نظام وظیفه باشد فرد جاعل به حبس از ۶ ماه تا ۱ سال و پرداخت به جزای نقدی محکوم می شود.
 • تصدیق نامه های جعلی که موجب رسیدن ضرر و زیان به افراد یا دولت شود علاوه بر جزای نقدی از طرف دادگاه فرد به ضربات شلاق نیز محکوم میشود.
 •  در سایر موارد جعل دست خط و جعل اسناد توسط افراد حقیقی؛جاعل در صورت بروز خسارت ضمن جبران کردن آن به حبس و جریمه نقدی نیز محکوم می شود.

کارشناسی تشخیص دست خط جعلی

پس از تسلیم ادعای فرد شاکی مبنی بر جعل دست خط یا جعل اسناد،دادگاه از طریق مراکز مربوطه موظف به پیگیری میشود. در صورتی که فرد در قید حیات باشد برای تشخیص دست خط جعلی چند نمونه دست خط (حداقل سه کپی از یک نامه) و بیست نمونه امضا با جوهر و کاغذ یکسان از فرد گرفته میشود. در صورت عدم دسترسی به فرد حقیقی از سایر روش های تشخیص و یا نمونه های موجود که مورد تایید دادگاه باشد استفاده خواهد شد.

 1. کارشناس خط شناسی در بررسی های خود به دنبال یافتن تفاوت میان دست خط هاست. این تفاوت ها می تواند از اشتباهات جاعل سرچشمه بگیرد.
 2. پس از آن مقایسه ای بین پایه خط روی کاغذ انجام می شود. روی کاغذ های خط دار توجه به روی خط یا بالای خط نوشتن متمرکز است و در کاغذ های بدون خط جهت صعوودی یا نزولی بودن نگارش مورد بررسی قرار میگیرد.
 3. با ابزار های اندازه گیری فاصله، فاصله دقیق بین حروف اندازه گیری می شود. فاصله بین حروف نقش بسیار زیادی در تشخیص دست خط جعلی دارد.
 4. میزان ارتفاع کلمات جای گیری آن ها نسبت به یکدیگر بررسی می شود.

افرادی که کار آن ها جعل دست خط است برای تقلید و کپی کردن از خط اصلی باید اندکی کند تر بنویسند که این امر سبب قطع شدن جوهر خودکار در برخی کلمات می شود، این ها از نکات ظریفی هستند که در کارشناسی دست خط استفاده می شوند.

موارد فوق برخی از اصول اولیه دست خط جعلی است. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با تحلیل و بررسی دست خط، اثر و فشار روی کاغذ و … را در پستی با عنوان روانشناسی دست خط و تجزیه و تحلیل خط مطالعه کنید.

برای تشخیص قدمت نوشته از روش های آزمایشگاهی استفاده می شود. به این ترتیب که در صورت ادعای فردی مبنی بر درج نوشته ای جدید در زمانی خارج از موعد ایجاد دست خط اولیه می توان از این راهکار برای تعیین صحت و سقم ادعا استفاده نمود.

نکات طلایی در نوشتن خط تحریری و زیبا نویسی
دیدن نوشته

سجاد مهری

مدرس خوشنویسی و نقاشی خط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *