×
خانه » مقالات » طرز نوشتن نامه دوستانه_ بخش دوم
18 جولای 2019

طرز نوشتن نامه دوستانه_ بخش دوم

طرز نوشتن نامه دوستانه در ابتدا ممکن است خیلی ساده بنظر برسد اما در واقع نوشتن نامه های دوستانه هم مثل نامه های اداری نیازمند رعایت کردن اصول خاصی است، در مقاله ای تحت عنوان چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم؟ تمام این اصول را به صورت مجزا توضیح داده ایم.

نامه دوستانه بخش2

نمونه نامه دوستانه

نامه به یکی از بستگان در خارج از کشور بنویسید و با او از تحولات انقلاب اسلامی سخن بگویید.

به نام خدا

تاریخ……

محمدجان

سلام گرم مرا بپذیر. امیدوارم که در نهایت تندرستی و شادکامی اوقات شریف خویش را بگذرانی. تمام اقوام و آشنایان که در ایران هستند سلام می رسانند و منتظر برگشتن شما می باشند. به حول و قوه الهی رژیم طاغوت در سراشیبی سقوط قرار گرفته و به خواست خدا انقلاب اسلامی در شرف پیروزی است.

ایران در این سالها یکپارچه قیام شده و تظاهرات و اعتصابها رژیم را به تنگ آورده است. آنان به روی مردم بی دفاع آتش گشودند ولی مردم کفن پوشیدند و به خیابانها رفتند. کاش بودی و میدیدی که ساعات حکومت نظامی و غیر آن برای این مردم غیور فرقی نداشت و مردم به یک اشاره رهبر خود، امام خمینی، به خیابانها می رفتند.

آری، طاغوت وقتی اوضاع را چنین دید به همراه برخی از عواملش به دامن مادرش (آمریکا) فرار کرد و حالا دیگر هر روز به پیروزی نزدیکتر می شویم. امیدواریم خدا به حرمت خون شهدای گلگون کفن انقلاب، این حرکت را به زودی پیروز گرداند.

به امید دیدار تو……….

نمونه نامه دوستانه

نامه ای به همسر _در ماموریت اداری

به نام خدا

تاریخ……………………

همسر فداکارم

سلام، مدتی است که از سوی تو نامه دریافت نکرده ام تا بدان وسیله بتوانم به زندگی امیدوار باشم و مشکلات را نادیده بگیرم.

همسر عزیزم! چهره زیبا و ملکوتی واخلاق پسندیده تو همیشه پیش چشمم نمایان است. خوش خلقی در ظاهر امر کوچکی است ولی در حقیقت عادت بسیار با ارزشی است که همه را به سوی خود می کشد. تو با همین اخلاق پسندیده ات دل و جان مرائیرو بخشیده ای، نه بادهای سرد و نه بارانهای غم انگیز زندگی، هیچ یک نمی توانند در قلب من نفوذ کنند و مهر تو را از بین ببرند. از اینکه تو را دارم بر خود می بالم و پیوسته شادمانم و دعا می کنم که به زودی این مأموریت اداری تمام شود و دوباره به پیش تو برگردم و آرامش خود را بازیابم. هر وقت به باد تو می افتم. قلبم میلرزد و آرزو می کنم که ای کاش پیش تو بودم.

امید زندگیم! هرگز راضی نیستم که در زندگی ملال و غم و غصه ای داشته باشی، بنابراین تقاضا دارم اسباب ناراحتی خویش را با من بازگو کنی تا در رفع آن بکوشم. زندگی چون برق می گذرد. اگر عمر آدمی کوتاه و ناپایدار است غمی نیست زیرا همین خاطرات شیرین و تلخ است که به زندگی صفا و اعتبار می بخشد. هر وقت به زندگی مشترکمان می اندیشم و خاطرات گذشته را به باد می آورم نوعی نشاط در خود احساس می کنم و به زندگی صد چندان امیدوار می شوم و به کارهای بزرگ دست می زنم و با یاری خدا پیروز میگردم.

عزیزم دوری تو هر چند برای من تلخ است ولی با خاطره های گذشته آنرا تحمل می کنم امیدوارم در آینده ای نزدیک با دست پر به سویت بشتابم و تو را خوشحال سازم. در خاتمه خواهشمندم هرچه لازم داری برایم بنویسی تا فراهم کنم. به پیشگاه پدر و مادر ارجمندم و همچنین پدر و مادر محترمت سلام دارم. در آرزوی دریافت نامه هایت هستم.

همسر تو………

طرز نوشتن نامه دوستانه

نامه ای به دختر خاله_به خاطر قبولی در دانشکده پرستاری

به نام خدا

تاریخ………………………..

دختر خاله عزیزم سلام و درود بر وجود مبارکت. چند روز پیش مادرتان را دیدم و از حال شما جویا شدم. فرمودند که شما در آزمون دانشگاه تهران در رشته پرستاری قبول شده اید. بی اندازه شاد شدم و بدین وسیله تبریکات صمیمانه ام را به حضورتان عرضه می دارم و پیروزی های آینده شما را از خداوند بزرگ خواهانم. خداوند بر توانایی شما بیفزاید تا بتوانید به وظیفه مقدس خود عمل کنید و به دل انسانهای رنجور و دردمند تسکین ببخشید. زحمات شما قابل ستایش است.

ای پرستار ای نمونه صبر و استقامت بر تو و بر مادرت زینب کبری (سلام الله علیها) درود می فرستیم که در سخت ترین لحظات دفاع از دین و وطن. آرام بخش درد رزمندگان زخمی بودی و در فتح و پیروزی اسلام شریک.

به مادر و پدر ارجمندتان سلام دارم.

دختر/ پسرخاله تو….

نمونه نامه دوستانه

نامه ای به مادر-به مناسبت روز مادر

به نام خدا

تاریخ…………………..

مادرم

ای شمع پرفروغ! ای روشنکر زندگی ما! ای کسی که با محبت و مهربانی خود به من آیین زندگی آموختی. مادر، تو بودی که مرا پروراندی. تو به خاطر من چه سختیها تحمل کردی، چه روزهایی که به خاطر من از مسافرتهای گوناگون دست کشیدی، چه غذاهای لذیذی که از خوردنشان چشم پوشیدی تا مبادا به وجود من که در رحم تو بودم صدمه ای وارد گردد.

با مراقبتهای تو من سالم به دنیا آمدم. در آن روزها، تو از خوشحالی سر از پا نمی شناختی، تو بودی که مانند پروانه به دور من می چرخیدی تا مبادا اتفاقی برای من بیفتد. وقتی که کم کم بزرگ شدم و ایستادن و راه رفتن را آموختم همیشه در کنارم بودی، تا مبادا به زمین بخورم.

دستم بگرفت و پا به پا برد                                          تا شیوه راه رفتن آموخت

کم کم با لطف خدا و مهربانی و دلسوزی تو بزرگ شدم به مدرسه رفتم و درس خواندم.

مادر! من سعی میکنم که با کسب علم و معرفت روزی بتوانم محبتهای تو را | جبران کنم و آثار خستگی را از چهره تو پاک سازم. این که روز مادر فرا رسیده است، در توان من نیست که هدیه ای ارزشمند که قابل شما را داشته باشد پیشکش کنم ولی می توانم بگویم دوستت دارم و آرزو دارم روزی قلب و جان و روح خودم را به تو تقدیم کنم باز هم می گویم دوستت دارم مادر

فرزند قدر شناس تو، احمد مولوی

طرز نوشتن نامه دوستانه

نامه به پسر عموی خود_دعوت برا گذراندن تعطیلات

به نام خدا

تاریخ……………………………

پسر عمو جان سلام، امیدوارم سالم و تندرست باشی و در سایه الطاف باری تعالی به خوبی از عهده انجام مسؤولیتهایت برآیی زیرا کوتاهی در ادای وظیفه ای که در جامعه بر عهده داری خیانت به ملت است و حق الناس به گردن داشتن گناهی است که تا صاحب حق راضی نشود خدا نیز راضی نمی شود.« پس بترسید از عذاب خدا اگر مؤمنید.» از قرآن کریم

من و خانواده همگی خوبیم. امیدوارم عمو جان و بقیه هم سلامت باشند و چند وقتی است که از دیدار شما محرومیم و در آتش هجران شما می سوزیم به همین دلیل از تو می خواهم مانند سال گذشته در تعطیلات عید نوروز به شهر ما بیایی و هم ما را از دیدار خود خرسند سازی و هم خود از جاهای دیدنی شهرستان ما دیدن نمایی و از هوای پاکیزه دیار ما استفاده کنی.

پسر عمو جان خیلی دلم میخواهد چون سال پیش با هم به کنار دریاچه برویم و در زیر آفتاب سوزان کنار دریاچه تلألؤ آبهای نیلگونش را نظاره کنیم. با غروب خورشید را بر افق دریاچه ببینیم که نقایی سرخ بر چهره کشیده است نقابی که از خون شهیدان رنگین است. دلم میخواهد باز هم برایم از مدرسه و از خاطرات شیرینت بگویی. دلم میخواهد با عمو جان و دیگر افراد خانواده بیایی دلم برای دیدن چهره نورانی عمو تنگ شده است به امید دیدار.

دوستدار تو ………

نوشتن نامه های زیبا نیازمند رعایت کردن اصول نامه نگاری است به خصوص داشتن خط زیبا در نوشتن نامه بسیار می تواند تاثیر گذار باشد. با داشتن پکیج آموزش خوشنویسی با خودکار استاد سجاد مهری می توانید با ۷ ساعت آموزش دست خط خود را بهتر و زیباتر کنید.

پزشکی و خط خوش و آثار آن بر بیماران
دیدن نوشته

سجاد مهری

مدرس خوشنویسی و نقاشی خط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *