×
خانه » مقالات » نامه غیر رسمی به دوست_درمورد درس و وضعیت تحصیلی
31 جولای 2019

نامه غیر رسمی به دوست_درمورد درس و وضعیت تحصیلی

نامه غیر رسمی به دوست

برای اطلاع کامل از نوشتن نامه های دوستانه و اصول و قوانین آن روی لینک زیر کلیک کنید.

نمونه نوشتن یک نامه دوستانه

برای خواهری که در شهرستان درس می خواند

به نام خدا

تاریخ…………………………….

خواهر عزیزم

سلام عرض می کنم، مدتی است که از شما نامه دریافت نکرده ام بسیار نگران هستم خواهشمندم پاسخ این نامه را هر چه زودتر بفرست تا از نگرانی بیرون آیم.

خواهرجان، می دانم درسهای دانشکده بسیار مشکل است و فرصت پیدا نمیکنی نامه بنویسی حق با شماست. ولی ما هم حق داریم از دوریت بسیار رنج می بریم. امیدوارم روزی برسد که دوره دانشکده را با افتخار و سربلندی به پایان برسانی و پیش ما برگردی و دیده ما را روشن نمایی.

خواهر عزیزم، دوستانت بسیار مشتاق دیدارت هستند و اگر ممکن است چند روزی مرخصی بگیر و پیش ما بیا تا دیداری تازه کنیم سعادت و سلامت تو آرزوی ماست سلام گرم پدر و مادرت را بپذیر. دعای خیر آنها همیشه بدرقه راه توست.

نشانی……..

برادرت……….

نمونه نامه دانشجو به استاد

نامه یک شاگرد به استاد

به نام خدا

تاریخ ………………..

با عرض سلام و درود به محضر گرامی آن استاد ارجمند، فرصت ارتباطی مجدد را با آن استاد فرزانه، افتخاری بزرگ برای خویش میدانم.

مدت زمانی است که دیدگانم به نور جمال رخسار آن استاد بزرگوار روشن نشده است و وجودم از برکات معلومات و مشاوره ارزشمندش محروم مانده است. سعادت و سلامت شما را از حق تعالی خواستارم. این حقیر هرگز نمی توانم دین خویش را نسبت به زحمات و رحمات پدرانه شما ادا نمایم. این را باور دارید که همواره تشنه کسب علم و دانش از محضر پربارتان می باشم. چهره بشاش و روح لطیفتان، جانی تازه به من می بخشد و هر کلمه از جملات پربار در ستان، امید به زندگی و انسان بودن را در روح خسته ام تداعی می کند.

به امید روزی که بتوانم شاگردی شایسته و لایق برای کلاس درس شماباشم و با بهره گیری از علم و تجربه شما در راه شکوفایی علم و صنعت وطن خویش قدمهای مثبتی بردارم. همیشه پاینده و پیروز باشید.

شاگرد شما

نامه استاد به دانشجو

نامه استاد به شاگرد

به نام خدا

تاریخ ……………………….

به نام آن که جان را فکرت آموخت                                                               چراغ دل به نور جان برافروخت

فرزند عزیزم! هزاران درود و سلام بر تو باد که از این پیر ناتوان سراغی گرفته ، بر خدمتگزارت منت نهادی. نامه ات که به دستم رسید، وجودم چون سالهای قبل جانی تازه گرفت و از این که هنوز در بین عزیزانم کسی مرا به خاطر دارد در پوست خویش نمیگنجم ای عزیز موفقیت تو برای من از عسل شیرین تر است ،زیرا تو شیره و چکیده عمر من و همکاران من هستی. خدا را سپاس میگویم که لحظات عمرم در خدمت به عزیزانم صرف شده است.

چند سالی است به خاطر کهولت سن، کمتر به تدریس می پردازم و سعی می کنم در خانه به تحقیق و نوشتن کتاب و رساله مشغول باشم. در نظر دارم تا آخرین لحظه عمر وصلت خویش را با مطالعه و مکاتبه قطع نکنم و با تمام وجود در خدمت میهن و مردم عزیز خویش باشم.

تو در محبت و عاطفه، درس شیرینی را به من آموختی. از تو می خواهم که همواره به نیت خدمت به خلق و رضای خالق، روزگار خویش را سپری کنی و همه آموخته هایت را به کام تشنه دوستداران علم جاری سازی. اشتیاق آن را دارم تا بار دیگر تو را ببینم. برای تو آرزوی موفقیت و بهروزی را در تمام مراحل زندگی دارم.

امضاء……..

نوشتن یک نامه دوستانه

نامه پدری به فرزند_در مورد نگرانی از وضع تحصیل او

به نام خدا

تاریخ…………………………

فرزند عزیزم…….

بعد از عرض سلام از خداوند دانا و توانا سعادت و سلامت تو را آرزو دارم. مدتی است از سوی تو نامه دریافت نکرده ام. نگران وضع تحصیلی تو هستم. میدانی که پیر و بازنشسته شده ام و تنها دلخوشی من دیدن موفقیتهای تو می باشد و پیوسته منتظرم که از سوی تو نامه ای دریافت کنم تا با شنیدن پیشرفتهای تحصیلی تو خوشحال شوم. مرتب نامه بنویس و موجبات خشنودی مرا با تلاشت فراهم کن تا خداوند تو را پیروز و سربلند گرداند. مادر و تمام اهل منزل سلام دارند.

پدرت………

نمونه نامه غیر رسمی به دوست

نامه به پسرخاله_در مورد مشورت تحصیلی

به نام خدا

تاریخ…………………

پسرخاله عزیزم

سلام علیکم. امیدوارم حالتان خوب باشد. دوست دارم شما را از جریان تحصیلی خود آگاه سازم و از راهنمایی شما استفاده کنم. چندی است که در رشته ریاضی دیپلم گرفته ام و در آزمون کنکور دانشگاهها شرکت کرده ام و فقط در رشته تربیت معلم پذیرفته شده ام در صورتی که رشته عمران را دوست داشتم آیا صلاح میدانید که در این رشته به تحصیلم ادامه دهم و در آینده در شغل معلمی انجام وظیفه نمایم. فکر می کنم که بعد از انجام خدمت سربازی دیگر نتوانم در آزمون کنکور دانشگاهها قبول شوم لطفا مرا راهنمایی کنید. منتظر پاسخ نامه هستم.

پسرخاله تو……………..

نوشتن یک نامه دوستانه

نامه خانواده به فرزند دانشجو

به نام خدا

تاریخ …………………………….

بر پرنده زیبای این آشیان درود، که در آسمان پهناور علم و دانش پرواز می کند و ترقی و پیشرفت را پشت سر می نهد. نامت افتخار و نامه ات جانبخش تن خسته ماست. همه ما منتظر روزی هستیم که بتوانی با نام این مرز و بوم برقله های سربلندی و افتخار تکیه زده، دل ما و مردم میهنت را شاد کنی.

دوستان و آشنایان در هر برخورد سراغ تو را میگیرند و مشتاق دیدارت هستند. از وضع تحصیل و حال و احوال خویش ما را با خبر ساز.

پدرت به تو می بالد زیرا که ثمره تلاش و زحمت خویش را بسیار شیرین و لذیذ می بیند. مادرت از وجود چنین فرزندی احساس غرور و سربلندی می کنند چون می بیند که در تربیت فرزندی مثل تو کوتاهی نکرده است. و زحمات شبانه روزی که نثار فرزندش کرده است هدر نرفته است. در امر تحصیل هرگز کوتاهی نکن و در همه کارها با توکل به خدا و گامهای استوار حرکت کن. تندرستی و موفقیت تو را در همه لحظات زندگی از خالق یکتا خواهانیم. از قول ما به همه دوستان و همکلاسیهایت سلام بر سان و به آنها بگو که همه، نور چشمان ما هستند ارزش موقعیت خویش را در جامعه اسلامی بدانند که خداوند برای هر قدم دانش دوستان ثوابی بسیار می نویسد. فرزند عزیز، ما را در جریان

کارهای خویش بگذار تا رنج دوری شما بر ما قابل تحمل باشد. همیشه سلامت و موفق باشی. جان نثاران کوی ترقی پدر، مادر، خواهر، برادر

نمونه نوشتن یک نامه دوستانه

نامه دوستانه و  آگاه کردن او از وضع تحصیلی

به نام خدا

تاریخ………………………….

سلام و درودم رابپذیر. سلامت و سعادت تو را از ایزد یکتا خواهانم.

امسال با موفقیت از امتحانات آخر سال قبول شدم و در کلاس چهارم دبستان …. نشانی ………… ثبت نام کردم. روزهایی که با هم بودیم و درس می خواندیم هیچ وقت فراموش نمی کنم.

بهروزجان از تو می خواهم تا مرداد ماه تمام نشده است از مسافرت برگردی و در این دبستان …………. ثبت نام کنی که سال آینده نیز با هم درس بخوانیم و از دیدار همدیگر لذت ببریم به پدر و مادر عزیزت سلام بر سان. نشانی……………………………………………                                        به امید دیدار، دوست تو ……………………..

نمونه نامه دوستانه

پاسخ نامه

به نام خدا

تاریخ ……………………………

دوست عزیزم

سلام عرض می کنم، سعادت و تندرستی تو را آرزومندم. از رسیدن نامه دلپذیرت خشنود گشتم و از اینکه نوشته بودی از امتحانات بدون تجدیدی قبول شده ای بسیار خوشحال شدم من نیز تصمیم دارم در همان مدرسه ای که تو ثبت نام کرده ای نام نویسی کنم و بیستم مرداد ماه با خانواده به سوی تهران حرکت خواهم کرد وان شاء الله در صبح بیست یکم مردادماه در دبستان …………….. همدیگر را خواهیم دید.

نشانی……………………………                                                                                به امید دیدار………………

نمونه نامه غیر رسمی به دوست

نامه ای به دوست در مورد عدم قبولی در امتحانات خرداد ماه

به نام خدا

تاریخ……………….

دوست عزیز

سلام علیکم، دیروز نتیجه امتحانات خردادماه خود را گرفتم زیر چهار تا از درسهایم خط قرمز کشیده شده بود و نمرات آنها کمتر از ده بود نتیجه ای که اصلا برایم خوشایند نبود.

در راه همه اش در این فکر بودم که چرا من نتوانستم از عهده امتحانات سرافراز بیرون بیایم. به روزهایی فکر می کردم که وقتی از مدرسه مرخص میشدیم یکراست با دوستانم به زمین فوتبال محله مان می رفتیم و به بازی مشغول می شدیم. بعد از گذراندن ساعتها به منزل بر می گشتم و بعد از خوردن ناهار، می خوابیدم و بعد از بیدار شدن از خواب به تماشای برنامه های تلویزیون مشغول می شدم. بعد از خوردن شام به خواندن و مرور درسهایم می پرداختم که پس از گذشت مدت زمان کوتاهی چشمانم خسته می شد و به خواب می رفتم. وقتی صبح بیدار میشدم می دیدم که ساعت ۶ صبح است کار از کار گذشته است و بیشتر تکلیفهای مدرسه ام ناقص مانده است به خاطر همین موضوع، چند بار پدرم رابه مدرسه خواسته بودند، من اصلا احساس مسؤولیت نمی کردم و آینده نگر نبودم روی همین اصل در چند درس تجدید شدم.

احمد جان، بعد از این تصمیم گرفتم خوب درس بخوانم باعث سربلندی خود و خانواده ام گردم و آینده بهتری را برای خویش رقم بزنم.

دوست عزیز از شما میخواهم مرا در تصمیم یاری کنید و اگر در درسی ضعیف هستم و خوب درک نمی کنم به من آموزش دهید. به امید پیروزیهای هر چه بیشتر شما……….

نشانی ……………………………………..                                                                                دوست تو………..

نمونه نامه غیر رسمی به دوست

آگاه کردن دوست از وضع درسی خود

به نام خدا

تاریخ…………………..

رفیق شفیقم …………………..

سلام مرابپذیرید و به پدر و مادرتان سلام برسانید. دوست عزیز این سومین نامه است که برایتان می نویسم ولی متأسفانه پاسخی دریافت نکردم. می خواهم از پیشرفتهای درسی خودتان بنویسید تا مرا شاد و خرسند گردانید. من در سایه لطف خداوند و برنامه ریزی منظم در آزمون سراسری قبول شدم ولی خواستم از وضع درس شما نیز آگاه شوم به امید دریافت نامه ای از طرف شما.

نشانی ………………                                                                                                    دوست تو…………….

نوشتن یک نامه دوستانه

پاسخ نامه

به نام خدا

تاریخ……………….

دوست مهربانم……….

سلام عرض می کنم . امیدوارم در سایه توجهات ایزد متعال پیوسته شاد و سلامت باشید. لطفا سلام گرم و صمیم مرا به پدر و مادر خود برسانید. می دانم که به سبب تأخیر در پاسخ نامه ها مرا سرزنش می کنید ولی مشغله کاری زیاد، به من اجازه پاسخ دادن به نامه هایتان را نمیداد. اکنون با پوزش فراوان فرصتی پیدا کردم تا جواب نامه یگانه دوست ارجمندم را بنویسم.

از اینکه در رشته مورد علاقه خود در آزمون سراسری قبول شدی بسیار خوشحالم ولی در مورد خودم که پرسیده بودی باید بگویم که در مرحله دوم موفق نشدم ولی قصد دارم با برنامه ریزی دقیق و دقت در انجام آن با عنایات خداوند سال آینده موفق شوم ان شاء الله

نشانی ……………………..                                                                                          دوست تو ……………..

نوشتن نامه، حتی نامه غیر رسمی به دوست و نامه های صمیمی نیازمند رعایت کردن اصول خاصی است. یکی از این اصول زیبا و خوش خط بودن نامه است. با پکیج آموزش خوشنویسی نستعلیق طی ۷ ساعت آموزش به بالاترین سطح در خوشنویسی میرسید. برای اطلاعات بیشتر و تهیه پکیج روی دکمه زیر کلیک کنید.

پکیج خوش خطی

نامه صمیمی به دوست_بخش پنجم
دیدن نوشته

سجاد مهری

مدرس خوشنویسی و نقاشی خط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *