×
خانه » مقالات » نامه به دوست صمیمی_بخش هفتم
27 جولای 2019

نامه به دوست صمیمی_بخش هفتم

نوشتن نامه به دوست صمیمی

برای نوشتن یک نامه دوستانه اصول خاصی را باید یاد بگیرید که در پست زیر می توانید آن ها را  مطالعه کنید.

نامه غیر رسمی به معلم

نامه ای به معلم به مناسبت روز معلم

به نام خدا

تاریخ…………

معلم عزیزم………….

سلام، سلامی به گرمای خورشید و به زیبای گلهای بهاری و به زلالی آب روان به تو ای معلمم.

ای انسان آزاده، ای شمع فروزان بشریت، ای راهنمای انسانها و ای گل زیبا و معطر بوستان علم و عشق که پیوسته دانش و محبت و راستی را به شاگردانت هدیه می کنی و جوهره وجودی خویش را بدون هیچ چشمداشتی در اختیار دانش آموزان خود قرار میدهی. ای معلم! تو مظهر تقوی و همت و آزادی و آزادگی هستی. همین بس که پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) فرمود، معلمی شغل انبیاست. معلم عزیزم بگو، باز هم بگو، از ایمان و تعهد و از نیکی به دیگران تاکلامت چراغ هدایتی بر سر راه جویندگان علم و حقیقت باشد.

ای معلم! تویی که در جهان علم و عدالت مانند تک ستاره ای می درخشی و بدرستی که سعادت تمام جوامع بشریت در دست همت توست. حضرت علی (ع) فرمود: «هر کس، کلمه ای به من بیاموزد مرا بندۀ خویش ساخته است.» و این کلام بیانگر مقام والای توست.

معلم عزیزم! می دانی که هر چه از بزرگی و عظمت تو بگویم باز هم کم گفته ام بنابراین وقت شریف تو را نمی گیرم به امید روزی که شما نتایج زحمات خود را در جامعه ای پاک و بی پیرایه ببینید و در پیش خداوند متعال، عزیز و ارجمند شوید.

دانش آموز تو ………………..

نمونه نامه به دوست صمیمی

نامه ای به دوست خود_معذرت خواهی از او و بیان بی گناهی

به نام خدا

تاریخ ………..

دوست عزیزم………..

سلام، امیدوارم به یادگیری درسهای خود مشغول باشی. می خواستم در مورد برخورد دیروزمان از تو معذرت بخواهم و تو را از واقعیت امر آگاه کنم تا خود به بی گناهی من پی ببری.

دیروز زنگ دوم امتحان ادبیات داشتیم و شب آن روز من به علت پذیرایی از مهمانان پدرم نتوانستم درسم را کامل دوره کنم و برای امتحان آماده شوم بنابراین در زنگ تفریح به یک مرور کلی از مطالب درسی مشغول بودم که تو دوست عزیز سؤالی از من کردی و من به سبب وقت کم خود جواب سؤال تو را به بعد موکول کردم که مایه رنجش خاطر تو شد. اکنون از تو دوست گرامی تقاضا دارم مرا ببخشی و چونان قبل با صفا و صمیمیت با هم دوستی کنیم.

امیدوارم مانند همیشه مشکلات یکدیگر را حل کنیم و یاری دهنده یکدیگر باشیم و با سؤال کردن، درهای بسته علم و دانش را باز کنیم چرا که به گفته معصوم (علیه السلام): سؤال کردن کلید دانش است پس به امید موفقیت های روز افزون تو.

نشانی …………………………………………….                                                        سپاسگزارم………………………

نمونه نامه به دوست صمیمی

نامه ای به دوست_و تقاضای قرض از او

به نام خدا

تاریخ …………………….

دوست مهربانم

سلام گرم مرا بپذیر. هفته پیش نامه شما را دریافت کردم و از اینکه در زندگی موفقیتهایی به دست آورده اید بسیار شادمان گشتم. آری با آن اراده خلل ناپذیری که در شما سراغ دارم می دانم که در آینده به پیروزی های بزرگ دست خواهید یافت. اراده دو شرط اساسی دارد که اولی عقل سلیم و دومی متانت و استقامت است که شما آنها را به خوبی دارید.

باری دوست عزیزم از شما بسیار سپاسگزارم که همیشه در مواقع حساس زندگی به یاریم می شتافتید و مرا از زیر بار غم می رهانیدید. اینک از شما چه پنهان که به کمک و یاری شما نیازمندم اگر برایتان امکان دارد خواهشمندم مبلغ …………… ریال به عنوان قرض برای این جانب …………… به نشانی ……………… یابه حساب بانکی بانک …………. شعبه ……………. شماره پس انداز … ارسال کنید که پس از ……………. روز/ماه از تاریخ تحریر این نامه قرض خود را پرداخت خواهم کرد و دعاگوی عمر شریف خواهم گشت. اگر او امری دارید بنویسید تا با جان و دل انجام دهم. به خدمت پدر و مادر ارجمندتان سلام دارم. منتظر پاسخ نامه شما هستم.

دوست تو ……………………

نمونه نوشتن یک نامه دوستانه

نامه ای از یک دوست_مشورت در امر ازدواج

به نام خدا

تاریخ ……………………..

دوست بسیار عزیزم

سلام گرم و دوستانه مرابپذیر، دیروز نامه شریف زیارت شد و بوی عطر آگین آن همه محبت و صمیمیت به مشام جانم طراوت بخشید.

آرزو دارم که همیشه در سایه توجهات پروردگار دانا و توانا خوش و خرم و سلامت باشید. از اینکه حقیر را در مورد یک امر مهم طرف مشورت قرار داده اید سپاسگزارم.

دوست ارجمندم، امیدوارم خانم …… خوشبخت باشد. در نامه سؤال کرده بودید که خواستگار دخترم دکتر است با دخترم اختلاف سن دارد و ۱۵ سال بزرگتر است چه کار کنم. به آن دوست عزیزتر از جانم عرض کنم که «صلاح مملکت خویش خسروان دانند، اگر از من راهنمایی بخواهید دکتر و مهندس و استاد و دبیر و … بودن خواستگار خوب است ولی کافی نیست زن و شوهر اصولا باید چند شرط زیر را داشته باشند تا بتوانند در زیر یک سقف، عمری شادمان زندگی کنند و فرزندان سالم و صالح تحویل جامعه دهند زیرا یک جامعه سالم از خانواده سالم نشات می گیرد.

١- زن و شوهر باید همدیگر را بپسندند و توافق اخلاقی داشته باشند و بهتر است اختلاف سن بیشتر از پنج سال نباشد.

۲- لازم است دو زوج خوشبخت تقوا داشته باشند و با گذشت و خوش اخلاق باشند.

٣- شوهر باید از راه حلال و کار شرافتمند امرار معاش کند تا با همکاری و همیاری زنش فرزندان سالم و صالح پرورش دهند. هر دو باید در بالا بردن دانش و شعور اجتماعی خود کوشا باشند گویند: «دختر عاقل، جوان هنرمند را بر هر پیر مرد پولدار ترجیح می دهد»، با یک حدیث از مولا علی (ع) نامه را حسن ختام می بخشم. حضرت علی (ع) می فرمایند: «اسلام، نکاح و زناشویی را از عبادات محسوب می دارد و این عبادت باید بی پیرایه باشد، دوست گرامیم به تمام اهل خانه سلام برسانید.

نشانی ………………………………                                                                        دوستدار همیشگی تو…. امضاء

نمونه نامه دوستانه

نامه ای به دوست_در مورد بیماری و عیادت

به نام خدا

تاریخ…………………………..

دوست گرامی سلام علیکم. خبر بیماریتان را شنیدم و بسیار اندوهگین شدم و تصمیم گرفتم که به عیادتان بیایم اما پیشامدی رخ داد که نتوانستم خدمتتان برسم، از این لحاظ معذرت میخواهم. ان شاء الله این روزها به خدمت خواهم رسید. به هر حال امیدوارم که بیماریتان چندان خطرناک نباشد. و هر چه زودتر سلامت از دست رفته خود را بازیابید.

لطفا مراقب خود باشید، به اندازه کافی استراحت کنید و توصیه های پزشکتان را مو به مو اجرا کنید. اگر خدای نکرده مشکلی برایتان رخ دهد که حل آن از عهده این حقیر برآید خوشحال خواهم شد که آن را به من خبر دهید. مطمئن باشید که از هیچ کمکی فروگذار نخواهم کرد.

اگر بتوانم بر مشکلاتی که احاطه ام کرده اند غلبه کنم، به زودی به ملاقاتتان خواهم شتافت. خواهشمندم با ارسال نامه یا تلفن مرا از حال خود با خبر سازید مشتاقانه منتظر نامه شما هستم .

نشانی …………………………                                                                                            دوستدار شما……..

آموزش خوشنویسی با خودکار

برای داشتن خط زیبا و نوشتن نامه های خوش خط می توانید از پکیج آموزش خوشنویسی با خوکار استاد سجاد مهری استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش خط تحریری و اموزش خوشنویسی با خودکار حروف س ش
دیدن نوشته

سجاد مهری

مدرس خوشنویسی و نقاشی خط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *